News
The Advanced Class Singles (Annual Tournament) was reduced from three classes to one event this year, due to lack of entries.
The competition was won by David Mumford who won all five games. Congratulations to him. The Scott Cup was used as the trophy for the event (normally the B Class trophy).
The runner-up with 4 wins was David Cook.
Full results:
1 David Cook beat Roger Wood +12
2 Ray Hall beat Mark Hamilton +8
3 David Mumford beat Richard Jackson +10
4 Jonathan Isaacs beat Liz Farrow +24
5 Phil Dunk beat John M Taylor +17
6 Liz Farrow beat John M Taylor +2
7 David Cook beat Ray Hall +19
8 David Mumford beat Jonathan Isaacs +6
9 Roger Wood beat Phil Dunk +16
10 Mark Hamilton beat Richard Jackson +4
11 David Mumford beat David Cook +14
12 Jonathan Isaacs beat Ray Hall +23
13 Phil Dunk beat Mark Hamilton +2
14 Roger Wood beat Liz Farrow +6
15 John M Taylor beat Richard Jackson +16
16 David Mumford beat Phil Dunk +4
17 David Cook beat Jonathan Isaacs +13
18 Roger Wood beat Ray Hall +13tpo
19 John M Taylor beat Mark Hamilton +8
20 John Low beat Liz Farrow +18
21 David Mumford beat Roger Wood +7
22 David Cook beat Phil Dunk +6
23 John M Taylor beat Jonathan Isaacs +16
24 John Low beat Ray Hall +10
25 Liz Farrow beat Mark Hamilton +3
The GC High Handicap Ladder Competition is running again,
from 1st September to the end of November.
Details are here.
Find new information here about the new coaching initiative from the CA:
http://www.sussexcountycroquetclub.org.uk/articles.php?lng=en&pg=1151
The presentation yesterday at Southwick when the Ladies Day trophy was won by the team from Woking.
Thanks to David Gaitley for the photo.
SCCC Summer Barbeque
Saturday 19th July
7.30pm
Members, Players & Guests welcome
Menu
Prime Aberdeen Angus Beefburgers
(Onions, Cheddar Cheese Slice & Bacon)
and
Premium Sausages - specially selected
Freshly prepared salads
..
SCCC’s Special Desserts including
Strawberry Pavlova
Summer Pudding
The Chairman’s Cheesecake
(Vegetarian options available on request.)
To book sign up at Club or email: secretary@sussexcountycroquetclub.org.uk
Anyone visiting the club this week can't fail to have seen this event taking place. Seven teams from Austria, Canada, Czech republic, Germany, Norway, Spain and Sweden competing in teams of four.
Three games a day for each player (1 doubles and 2 singles) was a lot of games and the top team scored well over 1200 hoops in the six days!
Ray Hall took a lot of photos and I will put a selection on the website in due course.
A summary of the results will follow here shortly, but you can find all the results on http://www.croquetscores.com - look for WTC Tier 2.2/3 in the list of competitions.
Sorry we have cancelled the AC Challenge on 8th June due to lack of interest.
Two sunny days increased the enjoyment of a weekend's croquet at Southwick. Both ACX and GC competitions were played over the Saturday and Sunday of the Bank Holiday weekend.
The GC competition unfortunately only attracted 10 players and was played as an American block. It was comprehensively won by Richard Raby who lost only one of his nine games. The runner-up was Kathleen Wright.
Full results:
1 Raby,Jackie beat Collier,Jane 10-6
2 Sutton,Roger beat Russell,Stella 10-6
3 Jenkins,Richard beat Huxley,Andrea 10-9
4 Raby,Richard beat Harbron,Stephen 10-4
5 Wright,Kathleen beat Theobald,Sharon 10-4
6 Russell,Stella beat Raby,Jackie 10-6
7 Huxley,Andrea beat Sutton,Roger 10-6
8 Harbron,Stephen beat Jenkins,Richard 10-9
9 Raby,Richard beat Wright,Kathleen 10-8
10 Collier,Jane beat Theobald,Sharon 10-6
11 Huxley,Andrea beat Raby,Jackie 10-6
12 Sutton,Roger beat Harbron,Stephen 10-5
13 Wright,Kathleen beat Jenkins,Richard 10-7
14 Raby,Richard beat Collier,Jane 10-8
15 Russell,Stella beat Theobald,Sharon 10-6
16 Harbron,Stephen beat Raby,Jackie 10-1
17 Wright,Kathleen beat Sutton,Roger 10-3
18 Collier,Jane beat Jenkins,Richard 10-7
19 Raby,Richard beat Russell,Stella 10-6
20 Huxley,Andrea beat Theobald,Sharon 10-6
21 Theobald,Sharon beat Raby,Jackie 10-5
22 Raby,Richard beat Sutton,Roger 10-7
23 Wright,Kathleen beat Harbron,Stephen 10-8
24 Huxley,Andrea beat Collier,Jane 10-6
25 Jenkins,Richard beat Russell,Stella 10-9
26 Raby,Richard beat Raby,Jackie 10-3
27 Theobald,Sharon beat Jenkins,Richard 10-5
28 Wright,Kathleen beat Huxley,Andrea 10-3
29 Russell,Stella beat Harbron,Stephen 10-4
30 Collier,Jane beat Sutton,Roger 10-7
31 Jenkins,Richard beat Raby,Jackie 10-7
32 Sutton,Roger beat Theobald,Sharon 10-7
33 Russell,Stella beat Wright,Kathleen 10-8
34 Collier,Jane beat Harbron,Stephen 10-8
35 Raby,Richard beat Huxley,Andrea 10-9
36 Jenkins,Richard beat Sutton,Roger 10-9
37 Raby,Richard beat Theobald,Sharon 10-1
38 Collier,Jane beat Russell,Stella 10-9
39 Harbron,Stephen beat Huxley,Andrea 10-4
40 Wright,Kathleen beat Raby,Jackie 10-8
41 Sutton,Roger beat Raby,Jackie 10-9
42 Jenkins,Richard beat Raby,Richard 10-7
43 Wright,Kathleen beat Collier,Jane 10-9
44 Russell,Stella beat Huxley,Andrea 10-8
45 Harbron,Stephen beat Theobald,Sharon 10-7
Jackie Raby | Roger Sutton | Richard Jenkins | Richard Raby | Sharon Theobald | Kathleen Wright | Jane Collier | Stella Russell | Andrea Huxley | Stephen Harbron | Wins | Net Points | Place | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jackie Raby | -1 | -3 | -7 | -5 | -2 | 4 | -4 | -4 | -9 | 1 | -31 | 10 | |
Roger Sutton | 1 | -1 | -3 | 3 | -7 | -3 | 4 | -4 | 5 | 4 | -5 | 8 | |
Richard Jenkins | 3 | 1 | 3 | -5 | -3 | -3 | 1 | 1 | -1 | 5 | -3 | 4 | |
Richard Raby | 7 | 3 | -3 | 9 | 2 | 2 | 4 | 1 | 6 | 8 | 31 | 1 | |
Sharon Theobald | 5 | -3 | 5 | -9 | -6 | -4 | -4 | -4 | -3 | 2 | -23 | 9 | |
Kathleen Wright | 2 | 7 | 3 | -2 | 6 | 1 | -2 | 7 | 2 | 7 | 24 | 2 | |
Jane Collier | -4 | 3 | 3 | -2 | 4 | -1 | 1 | -4 | 2 | 5 | 2 | 3 | |
Stella Russell | 4 | -4 | -1 | -4 | 4 | 2 | -1 | 2 | 6 | 5 | 8 | 5 | |
Andrea Huxley | 4 | 4 | -1 | -1 | 4 | -7 | 4 | -2 | -6 | 4 | -1 | 6 | |
Stephen Harbron | 9 | -5 | 1 | -6 | 3 | -2 | -2 | -6 | 6 | 4 | -2 | 7 |
(Most of the GC players)
The AC competition was won by John Taylor who won all 5 of his games in a Swiss format tournament and received the Maurice Reckitt Rose Bowl from the Club Chairman. Joint Runners-up were Barry Gould and Jonathan Isaacs with 4 wins each.
Full results:
1 Janet Overell beat John Bee +18
2 Farooq Malik beat Ray Hall +15
3 Richard Jackson beat DAVID COOK +1t
4 Adrian Gwyn Morris beat Pat Jackson +10
5 John M Taylor beat Barry Gould +26
6 Neil Coote beat LIz Farrow +3
7 Jonathan Isaacs beat Paul Wolff +4
8 Janet Overell beat Farooq Malik +5
9 Richard Jackson beat Adrian Gwyn Morris +1
10 John M Taylor beat Neil Coote +5
11 Jonathan Isaacs beat John Bee +23
12 Ray Hall beat DAVID COOK +3
13 Barry Gould beat Pat Jackson +17
14 Paul Wolff beat Liz Farrow +8t
15 Richard Jackson beat Janet Overell +16
16 John M Taylor beat Jonathan Isaacs +13
17 Adrian Morris beat Farooq Malik +14
18 Ray Hall beat Neil Coote +21
19 Barry Gould beat Paul Wolff +3
20 DAVID COOK beat John Bee +14
21 Pat Jackson beat LIz Farrow +8
22 John M Taylor beat Richard Jackson +22
23 Jonathan Isaacs beat Janet Overell +17
24 Ray Hall beat Adrian Gwyn Morris +7t
25 Barry Gould beat Farooq Malik +10
26 David Cook beat Paul Wolff +19
27 John Bee beat Pat Jackson +1t
28 Liz Farrow beat John Low +11
29 John M Taylor beat Ray Hall +1t
30 Jonathan Isaacs beat Richard Jackson +10
31 Barry Gould beat Janet Overell +1t
32 David Cook beat Adrian Gwyn Morris +2t
33 John Low beat John Bee +9
34 Farooq Malik beat LIz Farrow +6
35 Paul Wolff beat Pat Jackson +5
If you find you are unable to access the website and receive a mesage along the lines of
webpage has a redirect loop
I would be grateful if you would email webmaster@sussexcountycroquet.com with the date and time of the error, and the name of browser you are using.
Thank you.