Sentence to think about :   The WCF Golf Croquet World Championship is coming - click here for details   

News

GC Singles in divisions, 20th May 2022

26 players from the South East of England braved the elements of a rain soaked Friday morning to compete in this very popular 1 day series.

The tournament was split into 3 sections:

A low handicap block of 8 players handicaps ranging form -2 to +1.

A mid handicap block of 8 players with handicaps ranging from    2 to 5.

A higher handicap group with handicaps ranging from 6 - 9. This last group consisted of 10 players placed in 2 cross blocks of 5 with the winners and second placed individuals in each block playing a final for 1- 4th places.

The low handicap block was won by Richard Brooks (-1) with 6 wins with Jane Humphreys (0) (SCCC) and Brian Aikens (1) (Rottingdean) taking second and third places.

The mid handicap groups was won by Louise Taylor (3) (Merton) with 6 wins with Husband Gavin Taylor(4) taking second place with 5 wins.

The higher handicap group was played cross blocks to avoid a bye and proved to be a hard fought contest.
It was eventually won by Linda Gavigan (7) who beat Rachel Pointon (9) in the final with Vincent L’Estrange (7) taking 3rd place from Simon Fenn-Tye (6). All 4 players representing SCCC.

After a very wet start the weather improved and by mid afternoon the players were enjoying warm sunny weather.

Our thanks must go Angela Avis and Linda Davies who provided a first class ploughman’s and dessert.

Jonathan Isaacs
Tournament Manager
20th May 2022

And thanks to Jonathan for managing the competition.

Full results

A MC RB LF JH NH RS BA RW Wins Position
Morgan Case 5 7 4 7 6 5 7 3 5
Richard Brooks 7 7 7 7 7 6 7 6 1
Liz Farrow 5 3 7 2 7 7 7 4 4
Jane Humphreys 7 3 6 7 7 4 7 4 2
Neil Humphreys 4 5 7 6 7 7 3 3 6
Roger Sutton 7 3 4 6 5 2 7 2 8
Brian Aikens 7 7 2 7 4 7 5 4 3
Robin Wootton 4 4 5 3 7 6 7 2 7

B PD tJ DM LT AS BH GT SA Wins Position
Phil Dunk 1 3 3 7 7 6 7 3 7
Tony Jolly 7 4 5 6 7 7 4 3 4
David Marcus 7 7 3 3 7 5 4 3 6
Louise Taylor 7 7 7 7 7 6 7 6 1
Andrew Stewart 5 7 7 5 6 1 7 3 5
Beryl Hughes 4 3 6 6 7 3 7 2 8
Gavin Taylor 7 4 7 7 7 7 2 5 2
Simon Ancell 6 7 7 3 6 6 7 3 3

GT VL DC RP SFT LG KH FA PM RP Wins
Graham Tucker 6 7 4 7 7 3
Vincent L'Estrange 7 7 7 7 3 4
Dave Comber 4 7 1 5 4 1
Richard Pointon 4 7 7 6 6 2
Simon Fenn Tye 7 5 7 7 6 3
Linda Gavigan 7 7 7 7 5 4
Ken Hughes 6 3 4 6 3 0
Francis Ainley 7 3 7 2 6 2
Pat Mechen 1 6 7 7 3 2
Rachel Pointon 2 7 7 7 7 4

Final

 Vincent L'Estrange  beat Simon Fenn-Tye 7-5  (3rd and 4th places)
Linda Gavigan  beat Rachel Pointon 7- 2 (1st and 2nd places)