By continuing your navigation on this site, you accept the use of cookies to offer you contents and adapted services. Legal Notice.

News

Club Finals Week - 26/09/2020 @ 09:41

SCCC Finals Week 2020 29th September – 4th October

Tuesday September 29th

Lawn

Competition

Format

Players

4

Diane Brothers Drawn Pairs

Best of 3 13 point games

Ian Johnson & Richard Ellis V Fran Box & David King

Start 2pm

1

Freddy Reynolds

One Ball – Best of 3 Handicaped games

Clive Hayton v Paul Castell

Start 10.30

1

GC improvers Cup

Best of 3 13point games

Di Langridge V David Biddlecombe

Start 2pm

2

Fryer cup

Ac 26pt handicap game

David gillett v john taylor start 11.00a.m

Wednesday 30th September

Lawn

Competition

Format

Players

1

Sussex Gold Cup

AC Handicap 26 point game

Time Limit 3.5 hrs.

Clive Grimley V Phil Dunk

Start 10am

4

Chairmans Cup

Best of 3 13point games

Anne Bolland V Jane Humphreys

2pm

1

D’Esterre Bowl

AC handicap 26 point game

Time Limit 3.5 hours

Martyn Cooperman V David Marcus

2pm start

Thurday 1st October

Lawn

Competition

Format

Players

1

GC Handicap Doubles

GC Best of 3 13point handicap games

Steve Chapman & Nigel Barton V Pam & Gerald Gooders

Start 2 pm

4

Level Play Doubles Division 1

Best of 3 13point games

Chris Heath & Roger Sutton V to be advised

Start 2pm

1

Shine Salvers

Handicap alternate stroke doubles

Competition, 26 point game time limit

Martyn Cooperman & Clive Grimley V Pam Gooders & John Gosney

Start 10am

Friday 2nd October

Lawn

Competition

Format

Players

4

GC Handicap Singles

GC Best of 3 13point handicap games

Ian Johnson v Di Langridge

Start 2 pm

1

GC Level Play Doubles Division 2

GC Best of 3 13point games

Start 2pm

Fran Box and Dick Nye V to be advised

1

Quaich

GC Best of 3 13point games

Dom Nunns v Morgan Case

Start 2pm

Already played / decided by block play

Franc Cup Winner Chrissie Merrington

Bush Cup – winner Chrissie Merrington

Hazel Parker – Winner Bruce Carr

Daldy Cup – Winner Morgan Case

Saturday 4th October

Lawn

Competition

Format

Players

4

New Challenge Cup

Handicap 26 point game advanced rules

Clive Grimley & Anne Bolland

Start 10am

1

Presidents cup

GC one 19pont game

Mark Hamilton V Bob Clark

Start 10am

Sunday 4th October

Moore Cup

AC 26 point Best of three Advanced games

Chris Coull v Tudor Jenkings

Start 10am

Sunday 10th October

Millennium Shield

Best of 3 14 point games

Mark Fawcett V Dom Nunns

Start 10am