By continuing your navigation on this site, you accept the use of cookies to offer you contents and adapted services. Legal Notice.

News

SCCC Finals Week 2019 - 20/09/2019 @ 18:52

SCCC Finals Week 2019

Lawn Competition Format Players
4 President's Cup GC GC- One 19 point game Ian Cobbold V Liz Farrow or Roger Sutton Tuesday 24th September AM
2 Fryer Cup AC AC handicap 26-point game Time limit 3.5 hours David Gillett V Martyn Cooperman Friday 27th September 10 AM
Moore Cup AC 26 point Advances Best of 3 games Paul Castell V Alan Cottle or Chris Coull
Freddy Reynolds One Ball ? Best of 3 handicap games Chris Coull V Liz Farrow or David Gaitley

Lawn Competition Format Players
1 New Challenge Cup AC Handicap 26 point game advances rules Clive Grimley V David Gillett Saturday 28th September AM
1 Chairman's Cup GC GC - Best of 3 x 13 pt. level play games Malcolm Beacham V Graham Tucker Wednesday Day 2nd October 2pm
2 Shine Salvers Handicap alternate- stroke doubles competition. 26-point games Time limit David & Deborah Marcus V Jeff Rushby & Bruce Carr 24th September 11am start
GC Handicap Doubles Cup GC GC - Best of 3 x 13 pt. handicap games Winners Bob and Robyn Clark
1 GC Improvers Cup GC - Best of 3 x 13 pt. handicap games Roger Buxton V Sandra Towner Thursday 26th September 2pm

Lawn Competition Format Players
1 Sussex Gold Cup AC Handicap 26 point game Time Limit 3.5 hrs. Martyn Cooperman v Paul Castell Wednesday 25th September 10.am Start
4 Golf Handicap Singles Cup Best of 3 x 13 pt. handicap games Phil Harrison V Chris Bailey or Reg Soffe Thursday 26th September 2pm
4 9 am start Millennium Shield Best of 3 26 point games Dominic Nunns V Chris Coull To be played 6th October

Lawn Competition Format Players
1 Quaich GC GC- Best of 3x 13 pt. level play games Morgan Case v Liz Farrow Saturday 28th September
2 Daldy Cup AC Handicap 26 point game Time limit 3.5 hours Winner Anne Bolland
4 D'Esterre Bowl AC handicap 26 point game Time limit 3.5 hours Martyn Cooperman V John Taylor Thursday 26th September 10am

Already played / decided by block play

Diana Brothers Drawn Pairs Winners Chris Bailey & Pat Mechem Franc Cup Winner Anne Bolland

Bush Cup - winner Bruce Carr

Hazel Parker - Winner Bruce Carr