By continuing your navigation on this site, you accept the use of cookies to offer you contents and adapted services. Legal Notice.

sccc-logo-tiny.jpg
Sussex County Croquet Club

You are here :   Welcome » News
News

The event was won by Jose Riva who beat Jack Wicks in the final  +1,-26tp,+9tp

Full results below.

Jose_Riva_1.png

(Jose Riva pegging out photo by Ray Hall)

WicksRiva.png

(Runner up Wicks and Winner Riva. Photo Ray Hall)

Full results

Main competition ( seeded knockout)

Jamie Burch beat Daphne Gaitley +14
Mark Fawcett beat Sarah Melvin +24
Luc Berthouze beat Cliff Jones +12
Mark Avery beat Tudor Jenkins +21
Jose Riva beat Graham Pegley +17
David Cook beat David Mumford +1(t)
Gabrielle Higgins beat Peter Thompson +26tp
Neil Coote beat David Gaitley +7(t)
Jack Wicks beat Philip Dunk +25
Robert Alexander beat Chris O'Byrne +16
Jaimie Mussi beat Liz Farrow +22
Philip Eardley beat Mary Knapp +23
Jamie Burch beat Mark Fawcett +25
Jack Wicks beat Robert Alexander +13tpo
Jaimie Mussi beat Philip Eardley +4
Jose Riva beat David Cook +24
Gabrielle Higgins beat Neil Coote +26
Mark Avery beat Luc Berthouze +24tp
Jose Riva beat Gabrielle Higgins +26tp
Jack Wicks beat Jaimie Mussi +26tp

Semi-finals

Jack Wicks beat Mark Avery +13tpo,-5tp,+23
Jose Riva beat Jamie Burch +7otp,-23tp,+26tp

Final

Jose Riva beat Jack Wicks +1,-26tp,+9tp

Consolation event ( Hands Egyptian)

Peter Thompson beat Philip Dunk +10
Tudor Jenkins beat Sarah Melvin +19
Mary Knapp beat Chris O'Byrne +23
Liz Farrow beat Graham Pegley +4(t)
Daphne Gaitley beat mark Fawcett +3(t)
David Gaitley beat David Mumford +4(t)
Jamie Burch beat Robert Alexander +17
Chris O'Byrne beat Cliff Jones +4
Mary Knapp beat Tudor Jenkins +17
Sarah Melvin beat Phil Dunk +5
David Cook beat Neil Coote +11(t)
Luc Berthouze beat Peter Thompson +22
Mark Avery beat Philip Eardley +15tp
Gabrielle Higgins beat Robert Alexander +11
Luc Berthouze beat Tudor Jenkins +3(t)
Peter Thompson beat Liz Farrow +3(t)
Mark Fawcett beat Graham Pegley +25
Philip Eardley beat Sarah Melvin +17
Luc Berthouze beat David Cook +14
Peter Thompson beat Daphne Gaitley +15
Liz Farrow beat Neil Coote +11(t)
Cliff Jones beat Mary Knapp +7
Chris O'Byrne beat Phil Dunk +5
Mark Fawcett beat David Gaitley +25
David Mumford beat Graham Pegley +3(t)
Tudor Jenkins beat Robert Alexander +13
Gabrielle Higgins beat Phil Eardley +23tp
Sarah Melvin beat David Gaitley +7(t)
Mark Avery beat Mark Fawcett +17tp
Jamie Burch beat Luc Berthouze +25sxp
Mark Fawcett beat David Cook +25
Mary Knapp beat Daphne Gaitley +5(t)
Mark Avery beat Gabrielle Higgins +7tp
TudorJjenkins beat Peter Thompson +6
Philip Eardley beat Cliff Jones +26tp
Liz Farrow beat Chris O'Byrne +2
David Mumford beat Phil Dunk +13
Luc Berthouze beat Graham Pegley +17
Jamie Burch beat Neil Coote +26
Tudor Jenkins beat Graham pegley +8
Jamie Burch beat Neil Coote +20tp

Liz Farrow won the consolation event, runner up Chris O'Byrne


What's new on the site
(since 30 days)
Croquet
Club Info
Local accommodation
Croquet Academy
The Croquet Academy (croquet coaching at all levels) is located at SCCC.  For more information, see the academy website.
Tournament Archives

The archives go back to the Club's foundation in the early 1900's.

Select a year or general archive search:

Offer!
Webmaster - Info
SCCC Website Admin ONLY
Connect again :
Your user name :
Your password
<O>