By continuing your navigation on this site, you accept the use of cookies to offer you contents and adapted services. Legal Notice.

Internal Club Competition Entries

Internal Club Competition Entries

The main internal club competitions are now being organised by Roger Sutton. If you have entered an event and you wish to withdraw, please  email competitions@sussexcountycroquetclub.org.uk .

If you have not already done, payment is now due; please see the email you will have received, or email as above

All entries for the Diana Brothers Drawn Pairs to date are listed below.

Other club competition entries for reference pending publication of draws

Moore Cup (AC competition)
Name Handicap
Paul Castell 0
David Cook 4
Martyn Cooperman 5
Alan Cottle 0
Chris Coull -1
Phil Dunk 1.5
Liz Farrow 1.5
Mark Fawcett -1
Mark Hamilton 3.5
Jonathan Isaacs 3
Tudor Jenkins 0
John Low 4.5
Chris Rolph 4.5
John Taylor 4
Sussex Gold Cup (AC competition)
Name Handicap
Bruce Carr 14
Paul Castell 0
David Cook 4
Martyn Cooperman 5
Chris Coull -1
Phil Dunk 1.5
Richard Ellis 22
Liz Farrow 1.5
David Gillett 7
Clive Grimley 9
Ray Hall 7
Mark Hamilton 3.5
Clive Hayton 3
Jonathan Isaacs 3
John Low 4.5
David Marcus 4
Dominic Nunns -2
Chris Rolph 4.5
John Taylor 4
Shine Salvers  alternate stroke doubles (AC competition)
Name Handicap Partner
Bruce Carr 14 Richard Ellis
David Cook 4 Phil Dunk 2
Martyn Cooperman 5 Clive Grimley
Phil Dunk 1.5 Dave Cook 4
Richard Ellis 22 Bruce Carr
Liz Farrow 1.5 Chrissie Merrington
Pam Gooders 18 John Gosney
John Gosney 9 Pam Gooders
Clive Grimley 9 Martyn Cooperman
Ray Hall 7 No partner yet
Mark Hamilton 3.5 Chris Rolph 4.5
David Marcus 4 Deborah Marcus
Deborah Marcus 7 David Marcus
Chrissie Merrington 14 Liz Farrow
Chris Rolph 4.5 Mark Hamilton 3
Daldy Cup (AC competition)
Name Handicap
Morgan Case 9
John Gosney 9
Chrissie Merrington 14
D'Esterre Bowl (AC competition)
Name Handicap
Anne Bolland 8
David Cook 4
Martyn Cooperman 5
David Gillett 7
Ray Hall 7
John Low 4.5
David Marcus 4
Chris Rolph 4.5
John Taylor 4
New Challenge Cup (AC competition)
Name Handicap
Anne Bolland 8
David Gillett 7
John Gosney 9
Clive Grimley 9
Deborah Marcus 7
Bush Cup (AC competition)
Name Handicap
Richard Carline 18
Bruce Carr 14
Richard Ellis 22
Rosemary Faulkner 18
Pam Gooders 18
Richard Thompson 18
Fryer Cup - Men (AC competition)
Name Handicap
Bruce Carr 14
Paul Castell 0
David Cook 4
Richard Ellis 22
David Gillett 7
Ray Hall 7
David Marcus 4
John Taylor 4
Franc Cup -  Women (AC competition)
Name Handicap
Robyn Clark 20
Rosemary Faulkner 18
Hazel Parker Salver (AC competition)
Name Handicap
Richard Carline 18
Bruce Carr 14
Richard Ellis 22
Rosemary Faulkner 18
Pam Gooders 18
Richard Thompson 18
Freddy Reynold Cup (AC competition)
Name Handicap
Morgan Case 9
Paul Castell 0
Martyn Cooperman 5
Chris Coull -1
Phil Dunk 1.5
Liz Farrow 1.5
Rosemary Faulkner 18
Gerald Gooders 7
Pam Gooders 18
John Gosney 9
Clive Grimley 9
Ray Hall 7
Clive Hayton 3
Tudor Jenkins 0
Deborah Marcus 7
Chris Rolph 4.5
Millennium Shield (AC competition)
Name Handicap
Anne Bolland 8
David Cook 4
Martyn Cooperman 5
Alan Cottle 0
Chris Coull -1
Phil Dunk 1.5
Liz Farrow 1.5
Mark Fawcett -1
Ray Hall 7
Mark Hamilton 3.5
Clive Hayton 3
Tudor Jenkins 0
John Low 4.5
Dominic Nunns -2
Chris Rolph 4.5
John Taylor 4
All England AC Handicap (AC competition)
Name Handicap
Ray Hall 7
The President's Cup (GC competition)
Name Handicap
Richard Brooks -2
Roger Buxton 6
Richard Carline 4
Morgan Case -2
Paul Castell 0
Bob Clark -2
Ian Cobbold -1
Chris Coull -1
Richard Ellis 7
Andrew Fall 4
Liz Farrow -1
Rosemary Faulkner 6
Linda Gavigan 6
Philip Harrison 6
Christopher Heath 1
Jane Humphreys 2
Neil Humphreys 1
Jonathan Isaacs 2
David King 4
Frances Low 6
Chrissie Merrington 0
Fiona Phillips 5
Roger Sutton 0
Graham Tucker 6
Colin Upton 10
Quaich (GC competition)
Name Handicap
Richard Brooks -2
Roger Buxton 6
Richard Carline 4
Bruce Carr 6
Morgan Case -2
Paul Castell 0
Bob Clark -2
Alan Cottle -1
Chris Coull -1
Richard Ellis 7
Andrew Fall 4
Liz Farrow -1
Linda Gavigan 6
Noel Gill 0
Mark Hamilton 0
Clive Hayton 0
Christopher Heath 1
Trevor Hopper 5
Jane Humphreys 2
Neil Humphreys 1
Jonathan Isaacs 2
Tudor Jenkins 0
David King 4
Di Langridge 6
Frances Low 6
Chrissie Merrington 0
Dominic Nunns -1
Fiona Phillips 5
Chris Rolph 3
Ivan Segal 2
Roger Sutton 0
Graham Tucker 6
Colin Upton 10
The Chairman's Cup (GC competition)
Name Handicap
Christine Ardley 8
Les Ardley 6
Roger Buxton 6
Richard Carline 4
Martyn Cooperman 5
Richard Ellis 7
Andrew Fall 4
Rosemary Faulkner 6
Linda Gavigan 6
Noel Gill 0
Gerald Gooders 3
Ray Hall 5
Philip Harrison 6
Trevor Hopper 5
David King 4
Di Langridge 6
Frances Low 6
Fiona Phillips 5
Chris Rolph 3
Andrew Stewart 4
Graham Tucker 6
The Committee Cup (GC competition)
Name Handicap
Simon Ancell
Maggie Bloor
Nick Hamilton 10
Nira Scutt 12
Colin Upton 10
Pauline Hales
Handicap Singles (GC competition)
Name Handicap
Simon Ancell
Christine Ardley 8
Les Ardley 6
Angela Avis 11
Martin Avis 11
Anne Bolland 7
Paul Brown 9
Roger Buxton 6
Richard Carline 4
Bob Clark -2
Richard Ellis 7
Trish Ellis 9
Pam Gooders 7
Ray Hall 5
Philip Harrison 6
Trevor Hopper 5
Ian Johnson 7
Deborah Marcus 4
Ronnie Nightingale
Nira Scutt 12
Andrew Stewart 4
Roger Sutton 0
Graham Tucker 6
Colin Upton 10
Pauline Hayes
Handicap Doubles (GC competition)
Name Handicap Partner
Francis Ainley 8 Diana Langridge 6
Simon Ancell
Christine Ardley 8 Christine Ardley 8
Les Ardley 6 Christine Ardley 8
Angela Avis 11 Martin Avis
Martin Avis 11 Angela Avis
Carole Bailey 9 Chris Bailey
Christopher Bailey 4 Carole Bailey
Nigel Barton 6 Steve Chapman 4
Maggie Bloor Nira Scutt
Fran Box 7 Dick Nye
Paul Brown 9 Nick Hamilton
Roger Buxton 6 Mike Stanton no H/C
Morgan Case -2 Rosemary Faulkner 6
Steve Chapman 4 Nigel Barton
Robyn Clark 3 Bob Clark (-2)
Bob Clark -2 Robyn Clark
Linda Davies 11 Jane Rimmington
Richard Ellis 7 Trish Ellis
Trish Ellis 9 Richard Ellis
Rosemary Faulkner 6 Morgan Case -2
Linda Gavigan 6 Jonathan Isaacs
Noel Gill 0
Gerald Gooders 3 Pam Gooders
Pam Gooders 7 Gerald Gooders
Ray Hall 5
Nick Hamilton 10 Paul Brown
Moira Harlow 12 Anne Stanton
Philip Harrison 6 Sandra Towner
Jonathan Isaacs 2 Linda Gavigan
Denise Johnson 9 Ian Johnson
Ian Johnson 7 Denise Johnson
David King 4
Di Langridge 6 Francis Ainley h/c 9
Dominic Nunns -1 Lara Nunns 7
Lara Nunns 8 Dom Nunns -1
Dick Nye 6 Dick Nye
Fiona Phillips 5 Rosemary Wyld
Richard Pointon 9 Rachel Pointon
Rachel Pointon 9 Richard Pointon
Jane Rimmington 11 Linda Davies
Nira Scutt 12 Maggie Bloor
Julia Soffe 7 Reg Soffe
Reg Soffe 3 Julia Soffe
Michael Stanton Roger Buxton
Roger Sutton 0
Jenny Sutton 0 Roger Sutton
Sandra Towner 9 Phil Harrison
Graham Tucker 6 Amy Tucker hc =12/14
Colin Upton 10
Rosemary Wyld 9
Patricia Mechen 8 Susan Caulfield
Improvers Cup (GC competition)
Name Handicap
Simon Ancell
Angela Avis 11
Martin Avis 11
Anne Bolland 7
Paul Brown 9
Richard Ellis 7
Trish Ellis 9
Nick Hamilton 10
Moira Harlow 12
Denise Johnson 9
Ronnie Nightingale
Nira Scutt 12
Colin Upton 10
Patricia Mechen 8
Pauline Hayes
All England GC Handicap (GC competition)
Name Handicap
Bob Clark -2
Andrew Fall 4
Ronnie Nightingale
Level Play Doubles Division 1 (GC competition)
Name Handicap Partner
Fran Box 7 Dick Nye
Richard Brooks -2 David King 4
Richard Carline 4 Ian Cobbold -1
Morgan Case -2 Jonathan Isaacs 2
Paul Castell 0 Di Langridge h/c 6
Robyn Clark 3 Bob Clark (-2)
Bob Clark -2 Robyn Clark
Ian Cobbold -1 Richard Carline
Liz Farrow -1 Linda Gavigan
Linda Gavigan 6 Liz Farrow
Ray Hall 5
Christopher Heath 1 Roger Sutton
Jane Humphreys 2 Neil Humphreys
Neil Humphreys 1 Jane Humphreys
Jonathan Isaacs 2 Morgan Case
Tony Jolly 2 Fiona Phillips 5
David King 4 Richard Brooks
Di Langridge 6 Paul Castell h/c 0
Dick Nye 6 Fran Box
Fiona Phillips 5 Tony Jolly
Ivan Segal 2 Brian Aikens 2
Roger Sutton 0 Chris Heath
Level Play Doubles Division 2 (GC competition)
Name Handicap Partner
Christine Ardley 8 Les 6
Les Ardley 6 Christione Ardley 8
Angela Avis 11 Martin Avis
Martin Avis 11 Angela Avis
Carole Bailey 9 Chris Bailey
Christopher Bailey 4 Carole Bailey
Fran Box 7 Dick Nye
Roger Buxton 6 Mike Stanton no H/C
Richard Ellis 7 Trish Ellis
Trish Ellis 9 Richard Ellis
Linda Gavigan 6 Fiona Phillips
Noel Gill 0
Gerald Gooders 3 Pam Gooders
Pam Gooders 7 Gerald Gooders
Ray Hall 5
Nick Hamilton 10 Di Langridge
Moira Harlow 12 Anne Stanton
David King 4 Frances Low
Di Langridge 6 Nick Hamilton 9
Frances Low 6 David King
Dick Nye 6 Fran Box
Fiona Phillips 5 Linda Gavigan
Julia Soffe 7 Reg Soffe
Reg Soffe 3 Julia Soffe
Roger Sutton 0 Jenny Sutton
Jenny Sutton 0 Roger Sutton
Graham Tucker 6

Page read 571 times